Orlová na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Orlová
Domů - Portál OrlováKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Orlové, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Galerie, výstavy a expozice > Školství na Těšínsku

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Školství na Těšínsku

Fotogalerie:
Technické muzeum v Petřvaldě
Technické muzeum v Petřvaldě

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Školství na Těšínsku

Schránka:
Přidej do schránky.

Škola - kouzelné slůvko, které nás provází coby žáčky nebo studenty řadu let a ve vzpomínkách pak celý život. A všichni se do školních let s úsměvem i nostalgií rádi vracíme. Škola vždy měla a má nezastupitelný význam pro život každého člověka i celé společnosti. Vývoj školství a vzdělanosti vůbec má mnohasetleté kořeny. Neomezený vliv katolické církve na školství v našich zemích byl prolomen až v období tereziánských reforem ve 2. polovině 18. století. 6. prosince 1774 byl schválen Všeobecný školní řád pro normální, hlavní a obecné školy v císařsko-královských dědičných zemích (včetně Čech, Moravy a Slezska). Byla uzákoněna povinná školní docházka dětí od 6 do 12 let. Školství se stalo součástí státní organizace.

Na venkově byly zakládány tzv. triviální školy (vyučovalo se čtení, psaní, počtům), ve městech školy hlavní a v hlavních městech zemí školy normální (vzorové), které vychovávaly také učitele. Zeynkova nařízení pro Slezsko z roku 1873 umožnila, že místní školní rady měly právo většinou hlasů změnit slovanský vyučovací jazyk v německo-český nebo německo-polský. Toto nařízení mělo velký význam pro náš region, ve kterém žila společně řada národností. O výchovu polských studentů v našem regionu pečovalo Towarzystwo Pomocy Naukowej. Po vzoru českých matic školských byla založena v roce 1885 Macierz Szkolna. Zřízením českého reálného gymnázia v roce 1909 v Orlové, Učitelského ústavu v Polské (o r. 1919 Slezské) Ostravě a polského gymnázia v Orlové se rozšířily další možnosti vzdělávání.

V samotném Petřvaldě působil učitel již v roce 1660. Petřvald byl tehdy součástí šenovské farnosti a zdejší děti proto dlouhá desetiletí navštěvovala farní školu u kostela v Šenově. První oficiální škola v Petřvaldě byla zřízena v roce 1791 díky přispění hraběte Jana Larisch-Mönnicha coby „Trivialmittelschule“. Tak jak se rozvíjela těžba uhlí, rostl i počet přistěhovalých rodin s dětmi a kapacita školy brzy nestačila. V říjnu 1854 byla proto vystavěna škola „U kostela“, v roce 1898 pak Novodědinská škola „Kaiser Franz Josef I. Jubileumschule 1848 - 1898“.

V roce 1914 byla rozdělena starodědinská škola na školu „U kostela“ a na novou školu „Na Březinách“. Od roku 1910 se vyučovalo i v jednotřídní soukromé polské škole, která byla o dva roky později převzata do obecní správy. Základní kámen školních budov, ve kterých měly být umístěny dvě školy měšťanské i pětitřídní česká obecná škola, byl položen 14. srpna 1923. V únoru 1925 byla nová škola předána k užívání a od listopadu téhož roku užívala název „Masarykova škola“. V této škole působila od školního roku 1932/1933 i škola hudební. V období nacistické okupace se zde vyučovalo výhradně německy. Po skončení 2. světové války bylo zapsáno jako školou povinných v Petřvaldě na obecných školách 479 dětí a na měšťanských školách 344 dětí. Ve školním roce 1953/1954 byla na základě zákona o školské soustavě zřízena osmiletá střední škola.


Adresa a kontaktní informace:
TECHNICKÉ MUZEUM V PETŘVALDĚ - ŠKOLSTVÍ NA TĚŠÍNSKU
K MUZEU 89
735 41  PETŘVALD U KARVINÉ

telefon:+420 596 541 092
fax:+420 558 761 223

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°49'50,52"; E18°23'7,44"
Zpráva pro Školství na Těšínsku
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku tmavě modrou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1678

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Orlová
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena